Dlouhodobý investiční produkt (DIP)
Nový investiční fenomén: Dlouhodobý investiční produkt (DIP)
V dnešním článku se dozvíte "vše co potřebujete vědět", nebo alespoň:
- Co je DIP a jeho podmínky
- Do čeho lze v DIPu investovat
- Jaké mohou být náklady při předčasném výběru
- Kde DIP uzavřít
- Kdy se DIP nevyplatí
- Na co si dát při sjednání DIP pozor
- Zda si vybrat DIP, nebo raději straší DPS
(1) Co je DIP za produkt?
DIP není produkt, ale daňový režim, ve kterém můžete uzavřít novou investiční smlouvu, nebo do něj převést smlouvu, kterou již uzavřenou máte.
Na investice vložené do této investiční smlouvy můžete čerpat daňové úlevy až do výše 48.000 Kč ročně.
Tento limit je společný pro všechny takto podporované produkty, tedy DIP, Penzijní spoření a životní pojištění.
Odpočtem z daňového základu lze ušetřit až 7.200 Kč ROČNĚ na dani z příjmů. Na DIP smlouvu vám dále může přispívat zaměstnavatel stejným způsobem, jako do penzijního spoření. Až do 50.000 Kč ročně od jednoho zaměstnavatele jsou tyto vklady osvobozené od daně a odvodů povinného pojištění.
(2) Podmínky smluv pro DIP
Aby jste mohli čerpat daňové úlevy, musí být smlouva pro DIP uzavřena na minimálně 10 let a výběry ze smlouvy provádět nejdříve 5 let před dosažením důchodového věku (60 let).
(3) Investiční možnosti
V DIP smlouvě můžete investovat do podílových fondů, ETF, jednotlivých akcií, některých (zejm. státních) dluhopisů, případně ekvivalentů hotovosti. Zaměstnavatel vám tak může přispívat do vašeho akciového portfolia.
Naopak do DIP nelze zařadit "neinvestiční" nástroje, jako kryptoměny, fyzické zlato apod.
(4) Předčasné ukončení DIPu
V případě nutnosti vybírat z DIP předčasně, logicky přicházíte o výhody, které vám nabízí.
Pokud DIP ukončíte před 60. rokem je nutné dodanit to, co jste si z daní odečetli a navíc i příspěvky zaměstnavatele.
Může vám vzniknout též povinnost zdanění výnosů, které se řídí stejnými pravidly, jako investování do akcií a běžných fondů, tedy že je nutné zdanit výnosy vzniklé z cenných papírů pořízených před kratší dobou než 3 let (pokud by celkový výběr nepřesáhl 100.000 Kč výnosy danit nemusíte).
Na rozdíl od klasických produktů penzijního spoření DIP, vám sám osobě nemusí účtovat poplatky za předčasné ukončení, záleží však na konkrétním nastavení platformy a některé fondy mohou účtovat výstupní poplatek, dle jejich ceníku.
(5) Kde DIP uzavřít?
Uzavření je možné u institucí, které mají povolení od České národní banky (ČNB). Licenci mohou obecně získat zejm.: Banky, Investiční společnosti, Firmy s licencí obchodníka s cennými papíry
Seznam poskytovatelů DIP je dostupný na webu ČNB.
Příklady platforem:
A) S poradcem: Pro ty, kteří preferují individuální přístup a radu, mohou být vhodné platformy jako Conseq, Investika, Generali Investment nebo EDWARD.
B) Bez poradce: Pro investory, kteří se chtějí rozhodovat samostatně, jsou k dispozici platformy jako PORTU, Patria Finance, Fonde a některé banky.
Většina společností, která již licenci pro nabídku DIP získali, ještě dokončují technické a administrativní přípravy. Očekává se, že finální spuštění DIP bude k dispozici během několika následujících měsíců.
(6) Kdy se DIP NEVYPLATÍ?
Pokud platíte nízké, nebo žádné daně z příjmů a ani vám do DIP nebude přispívat zaměstnavatel, DIP pro vás pravděpodobně výhodný nebude. V takovém případě může být lepší zvolit buď Doplňkové penzijní spoření, nebo jiné formy investování.
Dále se nevyplatí do DIP vkládat vyšší částku než 48.000 Kč ročně
(7) Na co si dát u DIP pozor?
Investiční strategie:
Na rozdíl od starších penzijních produktů, kde investice řídí penzijní společnost, v DIPu si můžete strategii nastavit flexibilně. Tato flexibilita však přináší riziko chyb, zejména pokud si strategii nastavujete sami.
Pokud si nejste nastavením jistí, je vhodné oslovit investičního poradce nebo využít některé z Robo řešení (např. PORTU).
Poplatky:
Na rozdíl od Doplňkového penz. spoření nejsou poplatky v DIP regulované. Vysoké vstupní a průběžné poplatky budou mít negativní vliv na výnos vaší investice. Zejm. při spolupráci s poradci se zajímejte, jak jsou poplatky nastavené, kolik a také komu platíte na vstupních poplatcích a za vedení strategie.
Vyhněte se nastavením předplacených poplatků na desítky let dopředu.
Předplacené poplatky způsobí, že vaše investice může být více než 5 let reálně ve ztrátě přesto, že se investiční strategii bude dařit. Poradce má vždy možnost výši poplatků upravit.
(8) DIP, nebo raději Doplňkové penzijní spoření (DPS)?
Obě řešení mají své výhody i nevýhody a mohou být efektivním nástrojem pro přípravu peněz na stáří. Dobré je, že si nemusíte nutně vybrat pouze jedno z řešení, ale můžete je kombinovat.
PŘÍKLAD: Investice 5.000 měsíčně, pro 1.700 lze využít DPS, tím získáte státní podporu 340 Kč ke každé úložce a možnost čerpat tzv. před důchod, který DIP zatím nenabízí, pro zbylé 3.300 a příspěvky zaměstnavatele lze využít DIP, který nabízí větší flexibilitu a může přinést vyšší výnosy. Tím využijete výhody z obou.
Pokud přemýšlíte, zda pro vás DIP bude vhodnou cestou a potřebujete poradit, klidně se ozvěte.